Barvy a jejich kombinace


Při výběru barev do interiéru je vhodné se nejprve zamyslet nad tím, jakou má mít daný pokoj náladu, jak má na obyvatele působit. Jestli má působit svěže a aktivně a nebo zase naopak uklidňovat.

V poslední době se výrazně zvýšila obliba sytých odstínů, jako vidíme například na této krásné červené tady za námi. Další oblíbené barvy jsou například hnědá nebo fialová. Takovým sytým odstínem ale není vhodné vymalovat celý byt nebo pokoj, v jedné místnosti je lepší sladit světlejší a tmavší odstíny.

Naši designéři navrhli koncept, ve kterém jsou barvy rozděleny do čtyř setů tak, aby se daly vhodně vzájemně kombinovat. V každém setu jsou čtyři syté kontrastní odstíny, čtyři pastelové odstíny a jeden metalický efekt. Myšlenka je udělat hlavní stěnu v pokoji, na kterou se člověk nejvíc dívá, která dává ráz té místnosti, jedním z těchto sytých, kontrastních odstínů. A zbývající stěny potom vymalujeme světlejším odstínem, který je ve stejném setu. Takže v našem případě jsme k červené royal vybrali tuto světle okrovou melba. Již jsme zmínili hnědé tóny – tady jsou v módě jejich vzájemné kombinace – jako například zde vidíme odstín kafé a cappuccino.

Ze svěžích tónů například zelená spring a k ní svěží oranžová clementine. A nebo tato krásná fialová viola v kombinaci se žlutou safro. To jsou opravdu krásné kombinace, nicméně není barev v konceptu málo? Na první pohled by se mohlo zdát, že ano, ale do tohoto konceptu vybrali bytový architekti ty nejlepší barvy z více než tisíce barev, které jsou v běžném vzorníku. Vybrali takové barvy, které vypadají dobře ve velké ploše a nejen ve vzorníku. Takže zde nemáme několik desítek červených barev, ale jen čtyři, zato ty nejlepší.

Máme připraveno profesionální řešení, ze kterého si může každý vybrat bez dlouhého váhání a rozmýšlení nad vzorníkem. Méně je někdy více.

V již natónovaných barvách máme zejména syté odstíny. Pastelové odstíny se míchají do bílé barvy pigmentovým koncentrátem Colorstick. Nejedná se o klasické tónovací barvy, ale o čisté pigmenty. Menším množství pigmentu natónujete více barvy a navíc Vás to vyjde levněji. Další výhodou tohoto colorsticku je, že dokážete opakovaně a přesně natónovat vybraný odstín. Uvnitř je píst, kterým nadávkujete požadované množství pigmentu podle stupnice.

Pokud si budete chtít stěnu ještě nějak vyzdobit můžete vyzkoušet naše metalické efekty, které dodají vašemu interiéru na exkluzivitě a zajímavosti. Například zlatou metalickou efektní barvu Elegant, kromě zlaté můžete mít také stříbrnou Sterling, bronzovou Sculpture nebo ocelově modrou Elements.

Aplikuje se ve dvou pracovních krocích. Prvním krokem je podkladní barva, kterou nanášíme válečkem nebo štětkou. A ve druhém pracovním kroku nanášíme štětcem křížovým pohybem již vrchní efektní barvu, přes kterou mírně prosvítá podklad.